Обичам кафемашината си, но почистването ѝ не винаги е лесно. Филтърът например трябва да се изважда и почиства всеки път, когато го използвам. А ако не отделяте време да изплакнете правилно всички малки пукнатини и цепнатини в кафемашината (особено ако имате френска преса), с течение на времето ще се стигне до доста неприятни натрупвания. Но как да почистите кафемашината си? Следвайте тези прости стъпки:
Отстранете филтъра и утайката от кафе.
- Извадете филтърната кошница и филтъра.
- Измийте ги в топла вода с мек сапун за съдове.
- Изплакнете ги добре и ги оставете да изсъхнат напълно на въздух, преди да ги използвате отново (или ги поставете върху хартиена кърпа или сушилня).
Изплакнете всички подвижни части на кафемашината, включително филтърната кошница и постоянния филтър.
Можете да използвате гъба, за да почистите външната част на кафемашината. Можете да използвате и мека кърпа за почистване на вътрешността на кафемашината. Уверете се, че сте почистили всички подвижни части, включително резервоарите за вода или тавичките за капково напояване, ако те се отделят от машината.
Напълнете водния резервоар с вода и малко бял оцет.
За да почистите кафемашината си, напълнете резервоара за вода бял оцет и вода, след което стартирайте цикъла на варене. Може да изпозвате и сок от лимон.
Стартирайте още един цикъл на варене с прясна вода, за да изплакнете напълно машината.
Изпълнете още един цикъл на запарване само с прясна вода, за да изплакнете напълно машината.
Извършете още един цикъл на кипене само с прясна вода, за да изплакнете напълно машината.
Избършете с влажна кърпа външната част на машината и всички допълнителни части, като например цедката.
След като сте използвали кафеварката си за приготвяне на кафе, е важно да я почистите. Има няколко различни начина за почистване на кафемашина, но някои методи са по-добри от други. За да сте сигурни, че кафемашината ви ще остане в добро работно състояние и че няма да съжалявате за използването на определени методи, ще ви запознаем с най-добрия начин за почистване на кафемашината.
На първо място: избягвайте да използвате абразивни материали върху машината си. Въпреки че някои хора могат да препоръчат използването на хартиени кърпи или тъкани за тази цел, тези материали могат да бъдат доста груби и ще оставят драскотини по повърхността на вашата машина. Също така може да искате да избягвате гъби или подложки за търкане, тъй като те могат да причинят подобни повреди. И накрая – най-важното – не използвайте кърпи за съдове! Тези тъкани са много абразивни, така че никога не трябва да се използват около уреди, които се нуждаят от редовна поддръжка, както този!
Ако имате подвижни части, които могат да се мият в съдомиялна машина можете да ги сложите.
- Ако разполагате с подвижни части, които могат да се мият в съдомиялна машина, измийте ги в съдомиялната машина, вместо да ги миете на ръка, за да осигурите допълнителна хигиена.
- Както всяка машина, кафемашините могат да се задръстят със стара утайка и масла. За да намалите риска от това, уверете се, че смилате само достатъчно зърна за една чаша наведнъж и не препълвайте съда с вода, когато приготвяте кафе.
Почистването на кафемашината ще я направи по-дълготрайна и ще подобри вкуса на кафето ви.
За да сте сигурни, че кафемашината ви е чиста и готова за употреба, трябва да я почиствате редовно (поне веднъж месечно). Можете да извършите почистването сами или да я занесете в сервизен център.
Препоръчително е да използвате бял оцет и вода, изсипани в резервоара на кафемашината в равни пропорции. Ако във вътрешността на машината има петна – тогава добавете и малко сода за хляб.
Не забравяйте, че и в магазинната мрежа се предлагат специални препарати за почистване на кафемашини. Съветваме да прочетете упътването за експлоатация от производител преди да почистите кафемашината си.
Не забравяйте – какъвто и метод на почистване да изберете, важното е да го правите по-често. По този начин можете да удължите живота на кафемашината си.
Ако следвате тези прости стъпки, кафемашината ви ще бъде чиста и готова за употреба за нула време.